Соопштение од 399-та седница на Судскиот совет на РСМ - 05.04.2022 година
ActionsВести
- Почетна
- >
- Вести
Соопштение од 399-та седница на Судскиот совет на РСМ - 05.04.2022 година
Соопштенија за јавност
|
05.4.2022
СООПШТЕНИЕ
Судскиот совет на Република Северна Македонија известува дека на 399-та седница одржана на ден 05.04.2022 година го измени и дополни дневниот ред и одлучи за следното:
- Формирани се Комисии за увид и оцена на судии и претседатели на судови и тоа:
- Комисија за увид и оцена на судии на основните судови на апелационо подрачје Гостивар во состав од:
- Мирјанка Гоцевска Стефановска – претседател на Комисијата (судија на Апелационен суд Штип);
- Беким Мехмеди – член на Комисијата (претседател на Апелационен суд Гостивар);
- Лилјана Ицкова – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Гостивар);
- Санде Зиков – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Скопје);
- Аце Бакиевски – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Битола);
- Комисија за увид и оцена на судии на основните судови на апелационо подрачје Штип во состав од:
- Златко Анѓелковски – претседател на Комисијата (судија на Апелационен суд Гостивар);
- Корнелија Давчева – член на Комисијата (претседател на Апелационен суд Штип);
- Данка Ристова – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Штип)
- Јетмире Ајдини Бошњаку – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Скопје);
- Татјана Сусулеска – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Битола);
- Комисија за увид и оцена на судии на основните судови на апелационо подрачје Скопје во состав од:
- Лидија Димчевска – претседател на Комисијата (претседател на Апелационен суд Скопје);
- Енвер Беџети – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Скопје);
- Изет Исмаили – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Гостивар);
- Александар Камбовски – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Битола);
- Софија Манева – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Штип);
- Комисија за увид и оцена на судии на основните судови на апелационо подрачје Скопје во состав од:
- Африм Јакупи – претседател на Комисијата (судија на Апелационен суд Гостивар);
- Ќенанзија Мехмед – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Скопје);
- Агим Мислими – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Скопје);
- Љиљана Чочковска – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Битола);
- Тони Делев – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Штип);
- Комисија за увид и оцена на судии на основните судови на апелационо подрачје Скопје во состав од:
- Анита Бошковска – претседател на Комисијата (судија на Апелационен суд Скопје);
- Роза Георгиева – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Скопје);
- Ѓерасим Ѓерасимовски – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Гостивар);
- Петре Србиновски – член на Комисијата (претседател на Апелационен суд Битола);
- Славчо Тасев – член на Комисијата (судија на Апелационен суд Штип);
- Комисија за увид и оцена на судии на апелационите судови во состав од:
- Беса Адеми – претседател на Комисијата (претседател на Врховниот суд на РСМ);
- Лидија Мартинова – член на Комисијата (судија на Врховниот суд на РСМ);
- Шпенд Деваја – член на Комисијата (судија на Врховниот суд на РСМ);
- Мирјана Радевска Стефкова – член на Комисијата (судија на Врховниот суд на РСМ);
- Џемали Саити – член на Комисијата (судија на Врховниот суд на РСМ);
- Комисија за увид и оцена на судии на Управниот суд во состав од:
- Фани Илиевска – претседател на Комисијата (судија на Вишиот управен суд);
- Дијана Димитрова – член на Комисијата (судија на Вишиот управен суд);
- Рина Исени – член на Комисијата (судија на Вишиот управен суд);
- Загорка Тноковска – член на Комисијата (судија на Вишиот управен суд);
- Мирјана Василевска – член на Комисијата (судија на Вишиот управен суд);
- Комисија за увид и оцена на претседатели на основни судови на апелационо подрачје Битола во состав од:
- Анита Милошевска – претседател на Комисијата (судија на Апелациониот суд Битола);
- Виолета Костовска – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Битола);
- Зоран Караџовски – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Битола);
- Никола Крстески – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Битола);
- Петкана Јадровска – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Битола);
- Комисија за увид и оцена на претседатели на основни судови на апелационо подрачје Скопје во состав од:
- Ѓорѓи Радојков – претседател на Комисијата (судија на Апелациониот суд Скопје);
- Букурије Ајдини – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Скопје);
- Лидија Зимбовска – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Скопје);
- Мелек Алија Елези – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Скопје);
- Наташа Савовска Димитровска – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Скопје);
- Комисија за увид и оцена на претседатели на основни судови на апелационо подрачје Штип во состав од:
- Светлана Јованова – претседател на Комисијата (судија на Апелациониот суд Штип);
- Весна Димитриевска Накова – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Штип);
- Кирче Донев – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Штип);
- Корнелија Давчева – член на Комисијата (претседател на Апелациониот суд Штип);
- Софија Манева – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Штип);
- Комисија за увид и оцена на претседатели на основни судови на апелационо подрачје Гостивар во состав од:
- Абдулбари Рамадани – претседател на Комисијата (судија на Апелациониот суд Гостивар);
- Али Алиу – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Гостивар);
- Велко Страшевски – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Гостивар);
- Шефајет Хајдари – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Гостивар);
- Рафис Идризи – член на Комисијата (судија на Апелациониот суд Гостивар);
- Формирани се Комисии за оценување на работата на судија и претседател на суд и тоа:
Комисија за оценување на работата на кандидати за судии на Апелационен суд Скопје и за претседатели на Основен кривичен суд Скопје и Основен суд Куманово, во состав од:
- Сашко Георгиев – претседател на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
- м-р Миљазим Мустафа – член на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
- Ханиф Зендели – член на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
- Комисија за оценување на работата на кандидати за судии на Врховниот суд на РСМ, Апелациониот суд Гостивар, Основен кривичен суд Скопје, Основен суд Штип и за претседатели на Основен суд Берово, Основен суд Виница, Основен суд Ресен и Основен суд Тетово, во состав од:
- Гордана Спиреска – претседател на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
- Зоран Теофиловски – член на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
- м-р Тања Чачарова Илиевска – член на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
- Комисија за повторно оценување на судија/претседател на суд во состав од:
- Мирсад Суроји – претседател на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
- Лорета Горгиева – член на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
- Весна Дамева – член на Комисијата (член на Судскиот совет на РСМ);
Точката под реден број 3 од дневниот ред е одложена за наредна седница.